Močarany (maď. Moczar) - prvý písomný doklad o Močaranoch pochádza z roku 1322. Do roku 1598 patrila panstvu Pozdišovce, časť zemianskym rodinám, od roku 1730 Szirmayovcom. V roku 1715 mala 10 opustených a 4 obývané domácnosti, v roku 1787 mala 35 domov a 331 obyvateľov, v roku 1828 mala 49 domov a 374 obyvateľov. Za I. ČSR sa zaoberali poľnohospodárstvom. V roku 1960 boli pripojené k mestu Michalovce.
Historik Emil Kisbán, napísal dielo pod názvom:
História rádu pavlínov v Uhorsku
Močarany – maď. Moczar
KNIHA II
Z poľského jazyka preložili o.Grzegorz Wach OSPPE a Ing.. Veronika Fedorová r.2010
Preklad neprešiel jazykovou úpravou
Chceme pripomenúť existenciu kláštora vybudovaného na konci 18. storočia (1773) a to kláštora v Močaranoch (maď. Mocsar), ktorý slúžil predovšetkým ako misionárske pôsobisko. V súvislosti s hmotnými dobrami v kláštore v Užhorode (maď.Ungvár) založeného 1384 vdovou po Jánovi Homonnay r.Drugethovej a jej synom Ladislavom sa stal majetok v Močaranoch (maď.Mocsar) v r. 1505 darom Jána, Františka a Imricha Homonnay. Tento dar potvrdil kráľ Ladislav v roku 1506. Tieto majetky boli súčasťou Užhorodského (maď.Ungvarského) kláštora, až kým ho v roku 1564 nezničili protestanti. Prior v Slovenskom Novom Meste (maď.Šatoraljaujheli) o. Michal Kuzmič v roku 1765 vybudoval v Močaranoch dom na bývanie a vedľa neho kaplnku, ktorú podľa odvekej tradície v ráde pavlínov pobožnosťou zasvätil na česť Božieho Tela. Provinciál o. Pavol Esterházy vždy mysliaci do budúcnosti a obdarený citom pre realitu si pri bežnej vizitácii všimol, že namiesto niekdajšieho kláštora pavlínov v Užhorode (maď.Ungvár) nachádzajúceho sa v obci v cudzích rukách by sa táto rezidencia, z ohľadu na svoju polohu, vynikajúco hodila na obracanie na katolícku vieru okolitých obyvateľov hlavne kalvínov. Rada Rádu na zasadaní v Pešti 8.mája 1767 zobrala do úvahy jeho návrh i vysvetlenie, ktorým svoj projekt podporil a vymenovala za administrátora rezidencie v Močaranoch (maď.Mocsar) podpriora v Pápa o. Gabriela Konča (Koncza) udeľujúc mu s tým súvisiace právomoci.
Z pavlínov z Močarian (maď. Mocsar) vynikali misionári otcovia: Gabriel Konč, Wolfgang Szenasi, Alexander Toth, Alex Molnár, Anton Kiss, Alex Kadas a Filip Damián.
V roku 1776 padol ťažký údel na misijný dom v Močaranoch. Dňa 7. mája zomrel hrdinský Wolfgang Szenasy, ktorý práve na pozvanie grófa Jána Barkocsy horlivo pracoval v Košiciach. Pochovali ho v krypte dominikánov.
Ak máte historické fotky, informácie a pod. o Močaranoch kontaktujte nás. Ďakujeme.
Kontaktujte nás
Historické informácie
AKTUÁLNE
Novinka na stránke: Ulice - PRIPRAVUJEME
Kam zmizla zastávka MHD Močarany 28?
Umiestnenie veľkokapacitného kontajnera